Wysoka wrażliwość emocjonalna, czyli wrażliwość przetwarzania sensorycznego, jest cechą temperamentu, która często bywa mylona z introwersją i neurotycznością. Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe (WWO) stanowią 15-20% społeczeństwa i w 70% są to osoby ekstrawertywne. Osoby te mają większą trudność z funkcjonowaniem w ciągle pędzącym świecie pełnym stresów, biegu i dużej ilości bodźców.

Co to jest wysoka wrażliwość?

Osoby z tą cechą, przejawiają większą reaktywność sensoryczną, emocjonalną. Są bardziej czułe na to co się wokół nich dzieje i mają bogate życie wewnętrzne. Dobrze opisuje to akronim DOES:

D (depth of processing) – głębia przetwarzania

Polega na analizowaniu różnych możliwości, szczegółów oraz głębokiego przetwarzania informacji zanim zostanie podjęta decyzja.

O (overstimulation) – przestymulowanie

Układ nerwowy WWO szybciej ulega zmęczeniu w wyniku docierania dużej ilości bodźców z otoczenia.

E (emotional reactivity and empathy) – reaktywność emocjonalna i empatia

Oznacza umiejętność zauważania emocji innych ludzi i wczuwania się w nie. Wiąże się też z intensywnym przeżywaniem emocji.

S (sensing the subtle) – wyczuwanie subtelności

Zauważanie dużej ilości szczegółów w otoczeniu oraz innych ludziach- ich mowy ciała, tonu głosu.

Co wpływa na to, że jest się WWO?

Zjawisko wysokiej wrażliwości jako pierwsza opisała Elaine N. Aron, autorka książki „Wysoko Wrażliwi”. Nie jest to w żadnym wypadku zaburzenie lub choroba psychiczna, jest po prostu cechą. Wrażliwość przetwarzania sensorycznego jest uwarunkowana genetycznie. Badania neuroobrazowania mózgu fMRI wykazały, że mózg tych osób w inny sposób przetwarza informacje z otoczenia. Sposób w jaki funkcjonują osoby wysoko wrażliwe zależny jest od tego jak wspierające było ich otoczenie w okresie dziecięcym. Jeżeli najbliższa rodzina nie uczyła w jaki sposób rozpoznawać emocje i ich nie normalizowała oraz nie pokazała w jaki sposób można sobie radzić z przebodźcowaniem, osoby te mają większą trudność z funkcjonowaniem w wieku dorosłym i muszą się tego nauczyć.

Czym charakteryzuje się wysoka wrażliwość

WWO przetwarzają informacje na głębszym poziomie niż inni ludzie. Odbierają też ich więcej z otoczenia, więc szybko mogą czuć się przytłoczone. Mają większą tendencję do podwyższonego poziomu stresu w pracy jeżeli pracują zespołowo i w biurach typu open space. Ludzie ci są również bardziej empatyczni, szybciej dostrzegają emocje innych i mają one na nich większy wpływ, co sprawia, że częściej wycofują się z kontaktów towarzyskich w przypadku pojawienia się napięcia lub konfliktu. WWO przeżywają emocje dużo bardziej intensywnie, zarówno te pozytywne i negatywne, często się zamartwiają. Mają trudność w przebywaniu w hałaśliwych miejscach i nie lubią kiedy zbyt dużo się wokół nich dzieje. Drażnią ich intensywne zapachy i głośne dźwięki. Charakteryzują się też mniejszą tolerancją na ból, skrajne temperatury. Wrażliwcy potrzebują również głębokich, bliskich relacji z innymi.

Jak radzić sobie z wysoką wrażliwością

Ważne jest, aby osoby wysoko wrażliwe wybierały aktywności, które nie będą dostarczały im dużej ilości bodźców. Powinny dbać o to, aby po intensywnych przeżyciach znaleźć wystarczającą ilość czasu na naładowanie baterii. Pomocne będzie również ograniczenie ilości bodźców w domu, dobrze jest zadbać o porządek, minimalizm. Powinno się również ostrożnie podchodzić do uczestnictwa w dużych imprezach zorganizowanych, takie sytuacje zazwyczaj są źródłem ogromnego stresu i napięcia, które zostaje z WWO jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia.

Wrażliwcy mają tendencję do nadmiernego rozmyślania i rozpamiętywania. Częściej będą kurczowo trzymać się jednego stanu emocjonalnego i warto jest wtedy medytować oraz stosować techniki relaksacyjne, takie jak relaksacja progresywna Jacobsona lub joga. Ważne jest również to, aby otaczać się osobami, które nie będą przytłaczające, nadmiernie pobudzone i energiczne. Osoby wysoko wrażliwe powinny przede wszystkim podchodzić do własnych emocji z szacunkiem. Warto zadbać o to, aby poczuć się dobrze we własnej skórze, być sobą, przestać porównywać się z innymi i dawać sobie czas na regenerację. Istotna jest też praca nad swoją asertywnością.

Jakie są plusy bycia WWO

Wysoka wrażliwość, mimo że wiąże się z wieloma negatywnymi aspektami, jest również wyjątkowym darem, który posiada niewielu. WWO charakteryzuje:

  • Większa intuicja
  • Empatia
  • Kreatywność
  • Spostrzegawczość
  • Bogata wyobraźnia
  • Zdolność do zapamiętywania i analizowania szczegółów
  • Rozwaga w podejmowaniu decyzji
  • Wrażliwość na sztukę

Należy również pamiętać, że wysoka wrażliwość to jest kontinuum. Każdy z nas będzie do pewnego stopnia przejawiał te cechy. Wrażliwcy po prostu znajdują się na skraju tego kontinuum. W naszej kulturze robimy bardzo mało miejsca i mamy mało zrozumienia dla WWO. Bycie osobą wysoko wrażliwą nie jest przekleństwem. Jak z każdą cechą temperamentu, musimy nauczyć się z nią żyć, oswoić i przekształcić na zaletę. Ona świadczy o ogromnej wyjątkowości.