Płacz jest przeciwieństwem tłumienia emocji i okazuje się, że może mieć wiele pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Badania pokazują, że wyrażanie emocji w ten sposób może mieć szereg korzyści.

Jako dzieci mamy naturalną skłonność do wyrażania naszych emocji poprzez płacz. Wraz z dojrzewaniem jesteśmy jednak uczeni unikania płaczu. Dorośli zawstydzają nas słowami takimi jak “chłopaki nie płaczą”, “mażesz się jak baba”, czy “nie histeryzuj”. Łzy mają bardzo złą sławę w naszej kulturze i zabrania się nam ich w obecności innych ludzi. Traktowane są jako oznaka słabości i niedojrzałości. Płacz jest jednak zdrową reakcją na doświadczanie trudnych emocji. Jeżeli nie tracimy zdolności do płaczu jako dorośli, oznacza to, że płacz pełni swoją ważną funkcję.

Wszystkie te nakazy i zakazy prowadzą do tego, że wielu dorosłych ludzi tłumi swoje emocje. Mimo że na początku tłumienie emocji może przynieść ulgę, to długoterminowo ma dość przykre konsekwencje i może stać się ogólną tendencją radzenia sobie z emocjami. Chroniąc się w ten sposób przed trudnymi emocjami, sprawiamy również, że nie ma miejsca na te pozytywne.

Nie da się stłumić tylko jednej, niewygodnej emocji. Najczęściej tracimy też wtedy umiejętność czucia emocji pozytywnych. Emocje dodają kolorów naszemu życiu. Nie da się odczuwać życia w pełni, gdy decydujemy się malować tylko tymi kolorami, które akceptujemy my i społeczeństwo. Musimy mieszać ze sobą wszystkie kolory, żeby zobaczyć całą paletę barw.

Jakie są konsekwencje tłumienia emocji?

→ Choroby, np. nadciśnienie, zespół jelita drażliwego

→ Ciągłe zmęczenie, stres, apatia

→ Problemy ze snem

→ Brak poczucia sensu

→ Wahania nastroju

→ Depresja lub zaburzenia lękowe

→ Niższa jakość relacji

Wyrażanie emocji może nas skutecznie uchronić przed różnymi schorzeniami. Pomimo że możemy czuć się przytłoczeni, pozwolenie sobie na odczuwanie trudnych emocji, sprawia, że one szybciej mijają. Tym samym, możemy szybciej wrócić do stanu równowagi emocjonalnej.

A co daje płacz?

Działa uspokajająco

Gdy płaczemy, aktywuje się nasz układ parasympatyczny, związany z odprężeniem i regeneracją.

Pomaga uzyskać pomoc

Sygnalizuje innym, że potrzebujemy pomocy, przez co otrzymanie pomocy staje się bardziej prawdopodobne. Otwartość na takie doświadczanie emocji buduje bliskie relacje.

Łagodzi ból

Podczas płaczu wydzielane są oksytocyna i endorfiny, które pomagają uśmierzyć fizyczny oraz emocjonalny ból.

Zmniejsza poziom stresu

Płacz zmniejsza poziom kortyzolu we krwi, sprawiając tym samym, że obniża się napięcie.

Dobrze działa na sen

Obniżenie napięcia emocjonalnego ułatwia nam przejście w stan relaksu, sprawiając tym samym, że łatwiej jest zasnąć.

Tłumienie emocji negatywnie wpływa na nasze zdrowie – może powodować nadciśnienie, choroby serca, choroby układu pokarmowego oraz depresję i zaburzenia lękowe. Płacz może nas przed tym chronić.

Oczywiście, nie oznacza to, że częsty płacz jest objawem zdrowia. Jest on dla nas informacją, że możliwe, że dzieje się coś niepokojącego w naszym życiu, że powinniśmy się pewnymi kwestiami zająć. Jeżeli więc często czujemy się przytłoczeni i nie radzimy sobie z naszymi emocjami, warto zwrócić się po pomoc np. do psychoterapeuty, który pomoże nam zrozumieć, co się z nami dzieje oraz nauczy nas, w jaki sposób zarządzać swoimi emocjami.

 

Literatura:

Vingerhoets, A. J., & Bylsma, L. (2007). Crying and health: Popular and scientific conceptions. Psihologijske teme, 16(2), 275-296.

Gračanin, A., Bylsma, L. M., & Vingerhoets, A. J. (2014). Is crying a self-soothing behavior?. Frontiers in psychology, 5, 502.

Millings, A., Hepper, E. G., Hart, C. M., Swift, L., & Rowe, A. C. (2016). Holding back the tears: Individual differences in adult crying proneness reflect attachment orientation and attitudes to crying. Frontiers in psychology, 7, 1003.

Vingerhoets A. J. J. M, Kirschbaum C. (1997). Crying, mood and cortisol.Paper Presented at the Annual Meeting of the American Psychosomatic Society, Santa Fe, NM (abstracted in Psychosomatic Medicine,59 92–93)