fbpx Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - Przystanek mindfulness
Skip to content Skip to footer

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest nurtem, który wyrósł z terapii humanistycznej Milta Ericsona i skupia się przede wszystkim na teraźniejszości. Podczas sesji nie analizujemy dogłębnie przeszłości, próbujemy natomiast zmienić obecny stan rzeczy- koncentrujemy się na “tu i teraz” i przyszłości. TSR to metoda pracy, w której bazujemy na zasobach i mocnych stronach klienta. Wydobywamy jego umiejętności, potencjał i wyjątkowe talenty. Ma on w ten sposób okazję do tego, aby znaleźć optymalne rozwiązania dla trudnej sytuacji, w której się znalazł, wykorzystując to, co już posiada.

W mojej pracy nie zajmuję się rozkładaniem problemu na czynniki pierwsze. Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby klient jak najszybciej stanął na nogi. Dzieje się to poprzez zwiększanie samoświadomości klienta oraz braniu odpowiedzialności za zdrowienie. Wspólnie próbujemy zmienić sposób postrzegania problemu przez klienta, zmieniamy jego przekonania na własny temat i określamy drogę, którą klient może podążyć, aby poczuć się lepiej.

Główny przekaz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach brzmi: jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego. Jeśli coś działa, rób tego więcej. Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego. Ta prostota pozwala w szybki sposób zmniejszyć nasilenie objawów. 

Jakimi trudnościami się zajmuję?
  • Niska samoocena, niska pewność siebie
  • Kryzys (np. utrata pracy)
  • Problemy w relacjach interpersonalnych
  • Wypalenie zawodowe
Jak wygląda terapia?

Sesje odbywają się online, poprzez platformę Teams. Na początku ustalamy cele terapeutyczne i zawieramy tzw. “Kontrakt terapeutyczny”. Pierwsza sesja polega przede wszystkim na szczegółowym omówieniu trudności, z którymi przychodzi klient. TSR jest terapią krótkoterminową, umawiamy się zazwyczaj na kilkanaście sesji.  Koszt pojedynczej sesji wynosi 150 zł. 

Rezerwacje

Aby zapisać się na sesję, skorzystaj z formularza poniżej.