“Drogi pamiętniczku” – wspomnienie z dzieciństwa, które ma bardzo wielu z nas. Dzieci bardzo lubią przelewać swoje myśli na papier. Okazuje się, że ekspresyjne pisanie (journaling) może mieć realny wpływ na nasz dobrostan.
Rozmowa z bliską nam osobą, coachem czy psychoterapeutą, pozwala nam uporządkować swoje myśli oraz rozładować napięcie emocjonalne, ale podzielenie się swoimi trudnymi emocjami i myślami może być dla wielu osób zbyt trudne. Nie każdy z nas potrafi w równym stopniu się otworzyć i uzewnętrznić. Często jest tak, że przelanie myśli na papier jest dla nas łatwiejsze, niż gdybyśmy mieli opowiedzieć o nich drugiej osobie. Nie musimy się wstydzić, ani obawiać krytycznej oceny (chyba że my sami krytycznie się do siebie odniesiemy, choć samowspółczucie jest ważnym aspektem ekspresyjnego pisania). Gdy piszemy o tym, co nam w duszy gra, mamy też czas, żeby rzeczywiście się czemuś porządnie przyjrzeć i zobaczyć to z szerszej perspektywy.
Co daje pisanie dziennika?
- Niższy poziom stresu i lęku
- Większa samoświadomość
- Mniej myśli intruzywnych związanych z traumą (zaprzestanie unikania)
- Lepszy nastrój
- Mniejsza ilość obsesyjnych myśli
- Poczucie zwiększenia dobrostanu
- Poprawa funkcjonowania układu immunologicznego
- Niższe ciśnienie krwi
- Złagodzenie symptomów depresji
Jak pisać dziennik?
- Zapisuj na papierze – ręczne zapisywanie sprawia, że przetwarzamy myśli lepiej, niż na klawiaturze. Jeśli wolisz, możesz też nagrywać swoje myśli.
- Zbuduj nawyk – wybierz porę dnia, kiedy zawsze będziesz mieć możliwość zapisać swoje myśli.
- Nie oczekuj od siebie zbyt dużo – gdy zaczynasz, nie zmuszaj się, by spędzić każdego dnia pół godziny. Spróbuj zacząć od kilku minut dziennie.
- Zapisuj co chcesz – nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, co powinno się pisać, chodzi głównie o wyrażanie swoich uczuć. Może być to tzw. strumień świadomości, czyli pisanie o wszystkim, co przychodzi Ci do głowy. Zapiski nie muszą być w żaden sposób uporządkowane
- Nie oczekuj zbyt wiele – prowadzenie dziennika może Ci pomóc, ale w niektórych sytuacjach nie zastąpi terapii. Z pewnością jednak będzie przydatne, jeżeli się na nią zdecydujesz.
Niezależnie, czy chcesz pisać tylko o trudnych wydarzeniach, czy o swojej codzienności, zadbaj o:
- Nieocenianie i współczucie dla siebie
- Zapisywanie wszystkich myśli oraz emocji
Ważną kwestią jest niezniechęcanie się po pierwszej sesji journalingu – bezpośrednio po zapisaniu naszych myśli i uczuć, nasze samopoczucie może ulec pogorszeniu. Długoterminowo prowadzi jednak do zwiększenia dobrostanu u większości osób. Osoby, które mają niższą ekspresję emocjonalną, mogą nie odczuć żadnych efektów lub ich samopoczucie rzeczywiście może ulec pogorszeniu w dłuższej perspektywie czasu.
Niestety, jak z każdą metodą, taki rodzaj pisania nie będzie dobry dla każdego. Wyniki badań w tym temacie są bardzo niejednoznaczne. Niektóre pokazują ekspresyjne pisanie jako metodę-cud, a niektóre przestrzegają, że nie jest to dla każdego. Jeżeli nie mamy naturalnej tendencji do ekspresji myśli, to takie pisanie może nie być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Podobnie osoby, które doświadczyły bardzo silnych traum. Samodzielne poradzenie sobie z nimi może przekraczać ich możliwości.
Niemniej, jest to metoda całkowicie darmowa i dostępna dla nas wszystkich i z tego powodu jest warta spróbowania. Nawet jeśli zauważymy po czasie, że trudności, o których piszemy nas przerastają, łatwiej będzie nam opowiedzieć terapeucie o swoich problemach.
Literatura:
Dimitroff, L. J., Sliwoski, L., O’Brien, S., & Nichols, L. W. (2017). Change your life through journaling–The benefits of journaling for registered nurses. Journal of Nursing Education and Practice, 7(2), 90-98.
Baikie, K., & Wilhelm, K. (2005). Emotional and physical health benefits of expressive writing. Advances in Psychiatric Treatment, 11(5), 338-346. doi:10.1192/apt.11.5.338
Niles, A. N., Haltom, K. E., Mulvenna, C. M., Lieberman, M. D., & Stanton, A. L. (2014). Randomized controlled trial of expressive writing for psychological and physical health: the moderating role of emotional expressivity. Anxiety, stress, and coping, 27(1), 1–17.
Ullrich, P. M., & Lutgendorf, S. K. (2002). Journaling about stressful events: Effects of cognitive processing and emotional expression. Annals of Behavioral Medicine, 24(3), 244-250.
“