Każdy człowiek na pewnym etapie swojego życia przechodzi przez rozstanie z osobą, która była dla niego najważniejsza. Może być to niesamowicie trudne przeżycie, ponieważ relacja, w której ludzie znajdują poczucie bezpieczeństwa, przynależności i przede wszystkim miłości, ulega końcowi. Strata wydaje się często nieopisywalnie bolesna. Takie rozstanie może być bardzo podobne do procesu żałoby – w tym przypadków człowiek również musi mierzyć się ze świadomością, że druga osoba znika z jego życia i jest wobec tego absolutnie bezsilny. Nieraz rozłąka tak silnie wpływa na człowieka, że faktycznie, podobnie jak w żałobie, występują jej określone etapy.

Jak objawia się żałoba po związku?

To się nie dzieje! – zaprzeczenie

Jednym z etapów żałoby po związku jest zaprzeczenie i pojawia się na samym początku. Osoba ignoruje fakt, że stało się coś tak trudnego i utrzymuje, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie potrafi przyznać się przed samym sobą, że nie ma już nadziei na naprawę związku, zatem wypiera świadomość straty. Zachowuje się zwyczajnie, tak jak przed rozstaniem, nie pozwalając sobie na przeżywanie przykrych emocji związanych z utratą najbliższej osoby.

Jak mogłeś mi to zrobić! – gniew

Kolejnym jest etap gniewu. Osobę rozpierają silne negatywne emocje, ponieważ w końcu konfrontuje się z faktami. Rozjątrzenie kieruje zarówno na siebie, jak i na drugą osobę, próbując znaleźć winowajcę. Ktoś, kto sam podjął decyzję o rozstaniu, często odczuwa wyrzuty sumienia, nie daje sobie przestrzeni na przeżywanie emocji i krytykuje siebie za sposób, w jaki reaguje na rozstanie. Zatem gniew może przybierać na sile nie tylko na myśl o straconej drugiej połówce.

Spróbujmy jeszcze raz. – targowanie się

Na etapie targowania się często zdarza się, że osoba próbuje zmienić bieg rozstania i stara się wynegocjować powrót, sugerując nowe warunki, naprawę błędów, większą kompromisowość, przy czym może oferować nawet poświęcenie własnych potrzeb. W dyskusji próbuje udowodnić, że zmiana będzie realna. Chce za wszelką cenę przekonać drugą osobę, jednak nie zawsze faktycznie plany zostają wprowadzone w życie, zamiast tego człowiek marnuje energię i żywi nadzieje, które i tak nie zostaną zaspokojone.

Nic nie ma sensu. – depresja

Innym etapem żałoby po związku jest depresja, niekoniecznie w klinicznym tego słowa znaczeniu. Jednak pojawiają się elementy tej choroby, takie jak, na przykład, przygnębienie czy brak nadziei na przyszłość. Nierozłączne z tym etapem jest znaczne obniżenie nastroju. Często zdarza się, że cierpiąca osoba traci chęć do wszelkich aktywności. Jest to moment ostatecznej konfrontacji z tym, co się wydarzyło, zatem uderza on wyjątkowo silnie. Nie bez powodu jest nazwany etapem depresji.

akceptacja po zakończeniu związku

Będzie dobrze! – akceptacja

Ostatnim etapem żałoby po związku jest akceptacja. Wtedy po wielu trudnych chwilach nareszcie wraca nadzieja na przyszłość i następuje wyczekiwane pogodzenie się z biegiem losu. To kamień milowy w życiu osoby, która tak silnie odczuła koniec związku. Przełom objawia się lepszym nastrojem i energią na życie, w tym aktywności, które przez jakiś czas nie dawały ani radości ani satysfakcji, tak jak przed rozstaniem.

Ile czasu trwa żałoba po związku i jak sobie poradzić?

Nie ma zasady, co do tego, w jakiej kolejności zachodzą te etapy. Każdy człowiek jest inny i każdy w inny sposób przechodzi rozstania. Często jest tak, że pierwsze 4 etapy pojawiają się na zmianę. Gniew, smutek czy chęć naprawy mogą przeplatać się ze sobą. Zdarza się, że po etapie akceptacji, ponownie pojawia się gniew.

Ludzie potrzebują też różnej ilości czasu, aby finalnie pogodzić się z biegiem losu. Etapy te mogą przebiegać u każdego inaczej. Jednak, pomimo indywidualności każdej osoby, proces żałoby po związku, z reguły, finalnie dobiega końca, a czekają na nią wtedy nowe możliwości. Wreszcie jest czas na zapomnienie i otwartość na nowego człowieka, radość ze świeżych relacji. Aby dotrzeć do tego momentu, człowiek musi być dla siebie wyrozumiałym i dać sobie czas, bo jest on potrzebny, tak samo jak wsparcie bliskich.

Po rozstaniu ważne jest, aby dać sobie prawo do przeżywania emocji i przyjęcia pomocy od innych. Cierpiącej osobie może wydawać się, że narzeka i jest nieznośna, ale najczęściej nie pokrywa to się z prawdą- ludzie, dla których jest ona ważna, naprawdę chcą, aby mogła ona znowu zaznać spokoju ducha. Tak, jak żałoba po śmierci bliskiej osoby, jest szansa na nowe odnalezienie siebie i szczęścia na swego rodzaju nowej drodze.