Mindfulness, czyli praktyka uważności, mówiąc w skrócie, polega na świadomym kierowaniu swojej uwagi na chwilę bieżącą. Jest to stan, który jest większości z nas na co dzień obcy- przez większość czasu myślami jesteśmy w przyszłości – planując, zamartwiając się lub w przeszłości – wspominając, analizując minione wydarzenia. To z kolei sprawia, że życie umyka nam między palcami i nierzadko, utrudnia cieszenie się nim w pełni. W tym artykule poznasz kilka ćwiczeń mindfulness dla początkujących, które pomogą Ci zmienić bieg mentalny.

Szum w Twojej głowie

Kiedy ostatni raz usiadłeś/aś w ciszy i pozwoliłeś/aś sobie, aby nic nie musieć, nic nie robić, tylko po prostu być ze sobą? Wiele z nas ma trudność, aby spędzić czas sam na sam ze swoimi myślami, swoim ciałem i zauważyć, co przeżywamy w środku. Jako ludzie mamy tendencję, żeby uciekać od wewnętrznych przeżyć, które wywołują w nas dyskomfort. Nasze umysły są także nastawione na ciągłe działanie- na zaspokajanie swoich potrzeb i przetrwanie. Bycie w tym trybie, niestety, często wiąże się z przeciążeniem, stresem i przemęczeniem.

Na co dzień, jesteśmy otoczeni ogromną ilością bodźców i mamy długie listy rzeczy do zrobienia. To z kolei wiąże się z pojawianiem się ogromnej ilości napięcia w naszych umysłach – nie dajemy im ani chwili przerwy. Na pewno miewasz takie dni, gdy przed snem męczy się gonitwa myśli i uniemożliwia spoczynek. Jeśli już zaśniesz, rano czujesz się zupełnie jakbyś nie spał/a, dalej odczuwasz zmęczenie.

Jak zacząć z mindfulness?

Ten szum w naszej głowie możemy zatrzymać, m.in. poprzez praktykę mindfulness. Wiele osób błędnie zakłada, że aby praktykować mindfuless, muszą usiąść na godzinę do medytacji. Jeśli chcemy pogłębiać naszą praktykę, oczywiście, siłą rzeczy dojdziemy do tego etapu. Nie musimy jednak od razu zaczynać od długich medytacji – i medytacji w ogóle.

Idź na uważny spacer

Uważność można praktykować także w ruchu i świetną ku temu sposobnością jest udanie się na uważny spacer. Różni się od klasycznego spaceru tym, że zamiast rozmyślać o tym, co wydarzyło się wczoraj i wydarzy się za godzinę, skupiasz się wyłącznie na tym, co doświadczasz w tej chwili – na tym, co jest obecne tu i teraz. Podczas uważnego spaceru możesz rozglądać się po swoim otoczeniu (nie chodzi jednak o to, aby oceniać czy o tym myśleć, tylko tego doświadczać!), wczuwać się w doznania w Twoich stopach, które pojawiają się wraz z każdym kolejnym krokiem.

kobieta medytująca w lesie

Słuchanie muzyki

W jaki sposób zazwyczaj słuchasz muzyki? Większość z nas traktuje muzykę jako tło do wykonywania innych czynności, co sprawia, że zazwyczaj wcale się na niej nie skupiamy. Możesz jednak wykorzystać ją do praktyki uważności. Wystarczy, że po prostu usiądziesz na kanapie i skupisz się na samym jej słuchaniu- spróbuj wtedy usłyszeć wszystkie grające w utworze instrumenty, obserwować barwę i wysokość dźwięków, uważnie wsłuchuj się w głos wokalisty. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tutaj o kontemplację słów piosenki.

Uważne jedzenie

Ile razy zdarzyło Ci się jeść czekoladę/czipsy przed telewizorem i nawet nie zdawać sobie sprawy, że zniknęła cała paczka? A może jesz obiad przeglądając treści w telefonie i nawet nie zauważasz, kiedy zostaje zjedzony? Tego typu jedzenie często ma taki skutek, że zjadamy więcej, niż byśmy chceli i nie odczuwamy z niego szczególnej przyjemności. Następnym razem, gdy będziesz jeść posiłek, odłóż na bok wszystkie rozpraszacze i spróbuj skupić się tylko na czynności jedzenia- zauważaj, jak przegryzasz pokarm, jakie smaki pojawiają się w ustach i zauważ zapach jedzenie. Będziesz zaskoczony/a, jak bardzo inne może być to doświadczenie od typowego.

Krótkie medytacje online

Jeśli chcesz zacząć swoją praktykę od praktyk formalnych, czyli medytacji, możesz korzystać z nagrań dostępnych w Internecie albo skorzystać z dostępnych aplikacji. Polecaną przeze mnie aplikacją jest np. Intu, gdzie możesz znaleźć praktyki zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych adeptów uważności. Jeśli wybierasz medytacje online, upewnij się, czy osoba je prowadząca rzeczywiście posiada doświadczenie w prowadzeniu tego typu praktyk. W Internecie znajdziesz ogromną ilość nagranych medytacji, ale nie będą one miały dużo wspólnego z prawdziwym mindfulness.

Mindfulness, na początku, może się wydawać trudną praktyką, pomimo że teoretycznie nic szczególnego robimy. Jeśli początki nie będą dla Ciebie łatwe, nie zniechęcaj się – z czasem, praktyka uważności będzie przychodziła Ci z większą lekkością. Jeśli któraś z praktyk nie przemawia do Ciebie, po prostu pozostań na początku przy jednej, z którą czujesz się komfortowo. Pozostałe przyjdą w swoim czasie.