Dla wielu ludzi praca jest jednym z głównych źródeł stresu w życiu codziennym. Wielu z nas szuka sposobów, jak go zmniejszyć, bo dla większości osób zmiana pracy nie jest możliwa. Niejednokrotnie rodzaj wykonywanej profesji jest nierozerwalnie połączony z doświadczaniem stresu i napięcia. Każdy z nas kiedyś był zestresowany w pracy, niezależnie od wykonywanego zawodu, czy to przez przełożonego, który się wobec nas źle zachował, czy przez trudnego klienta. Źródła stresu można by mnożyć, ale niezależnie co nim jest, rezultat jest taki sam- czujemy się źle.

Objawy stresu

Każdy człowiek ma swój indywidualny sposób reagowania na stres. Najczęściej są to objawy fizyczne- przyspieszone bicie serca, zaburzenia łaknienia, ścisk w żołądku, pocenie się i zmniejszona ilość energii. Do objawów psychologicznych należą, między innymi, zaburzenia snu, drażliwość, lęk, zły nastrój, spadek libido oraz brak motywacji. Przewlekły stres może prowadzić do otyłości, zaburzeń miesiączkowania, wrzodów, zaspołu jelita drażliwego, otyłości, chorób układu krążenia i układu pokarmowego, kłopotów z cerą oraz bólów głowym. Światowa Organizacja zdrowia określa stres jako jedno z największych zagrożeń dla naszego zdrowia fizycznego.

Dlaczego się stresujemy?

Stres w ujęciu transakcyjnej teorii Lazarusa i Folkman jest rezultatem naszej interpretacji danego wydarzenia. Jest doświadczeniem subiektywnym, co oznacza, że Kowalski zupełnie nie przejmie się tym, że klient zarzucił mu niekompetencję, a dla Iksińskiego będzie to powodem do ścisku w żołądku i zamartwiania się jak zareaguje jego szef gdy dowie się o tej sytuacji. Według tej koncepcji, każde przytrafiające się nam zdarzenie podlega ocenie poznawczej i etykietowaniu jako neutralne, pozytywne i negatywne. Dalej wydarzenia są kategoryzowane jako utrata/krzywda, zagrożenie lub wyzwanie. Podsumowując, same w sobie wydarzenia nie są stresujące, stają się stresujące, gdy je ocenimy jako negatywne i zagrażające.

Jak łagodzić stres?

Ze stresem możemy pracować na różne sposoby. Wiele z tych technik możemy wykonywać w zaciszu naszego domu, aby przygotować swój organizm na nadchodzące stresujące wydarzenia.

Relaksacje

Dobrymi narzędziami, które pomagają zredukować stres na poziomie ciała, sa treningi relaksacyjne. Warto jest wypróbować progresywną relaksację Jacobsona. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu po kolei wszystkich części ciała. Trening taki powinien trwać minimum 15 minut. Największe efekty można zobaczyć po kilku tygodniach stosowania.

Jeśli ten trening nie jest dla Ciebie, możesz także zastosować trening autogenny, który polega na wyobrażaniu sobie, jak poszczególne części Twojego ciała rozluźniają się i zapadają się w podłogę. Warto jest także stosować ćwiczenia oddechowe, czyli brać krótkie wdechy i robić długie wydechy (np. w schemacie 4 sekundy wdech, 2 sekundy wstrzymanie, 7 sekund wydech)

Regulacja napięcia w ciele często przekłada się na regulację napięcia “w głowie”. Gdy jesteśmy zestresowani, nasz autonomiczny układ nerwowy jest aktywny i włącza w nas tryb ucieczki/ataku/zamrożenia. Rozluźnienie ciała daje sygnał naszemu mózgowi, że nic nam nie zagraża i często wraz za tym, idzie uspokojenie naszego umysłu.

jak łagodzić stres

Praktyka mindfulness

Klasyczna medytacja nie jest dla większości osób możliwa w miejscu pracy. Mało kto ma możliwość, aby znaleźć ciche miejsce, skupić się na oddechu lub ciele i spokojnie móc zamknąć oczy. Przydatna będzie tutaj praktyka uważności dźwięków. Nie wymaga ona zamykania oczu ani szukania specjalnego miejsca, wystarczy że nie będziemy skupiać wzroku na żadnym konkretnym miejscu. Dźwięki są doznaniami zazwyczaj intensywnymi, więc otwarte oczy nie powinny być dużą przeszkodą w skupieniu się. Medytacja dźwięków polega na doświadczaniu wszystkich wrażeń słuchowych takimi jakie są. Bez myślenia o nich, oceniania, polega wyłącznie na doświadczaniu. Gdy wykonujesz tą medytację, postaraj się nie przywiązywać szczególnej uwagi do żadnego dźwięku, wsłuchuj się we wszystkie dźwięki, które się pojawiają. Zauważaj kiedy się pojawiają, a kiedy znikają. Nie zastanawiaj się czy Ci się one podobają, czy nie.

Kolejną, prostą do wykonania w miejscu pracy techniką, jest uważne chodzenie. Na przykład, gdy będziesz iść do kuchni, do toalety, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, stań się świadom ruchów, które wykonuje Twoje ciało. Zwracaj uwagę na tempo w jakim się poruszasz, jak Twoje stopy stykają się z podłogą. Jakie dźwięki wydają Twoje buty, gdy stykają się z podłogą. Zwracaj uwagę, co się dzieje z Twoim oddechem kiedy idziesz. Czuj, które mięśnie pracują.

Stopniowo, gdy nabieramy wprawy w byciu tu i teraz, możemy być uważni podczas każdej wykonywanej czynności. Czy to podczas picia porannej kawy, czy podczas odpisywania na maila. Nie ulega wątpliwości, że praktyka uważności nie jest prostym zadaniem poza zaciszem naszych domów czy kursów medytacji. Jednakże, wszystkie ćwiczenia, które wykonujemy w domu, są tylko środkiem do celu, którym jest bycie świadomym naszego doświadczenia w całym naszym codziennym życiu.