Jesteś w związku, zaczynasz coś czuć do partnera/ki, ale trudno jest Ci to wyrazić słowami? Wiele osób boryka się z podobnym problemem. W tym artykule omówię kilka alternatywnych sposobów wyrażania uczuć, a także co sprawia, że przychodzi nam to z trudnością.
Dlaczego wyrażanie miłości jest ważne?
Wyrażanie miłości w związku jest istotne, ponieważ pozwala nam budować i umacniać więź z partnerami. Pozwala drugiej osobie poczuć, że jest dla nas ważna, że cenimy ją. Gdy wyrażamy miłość, czy to słowami, czy czynami, możemy poczuć się w relacji bezpieczniej – w szczególności, gdy przechodzimy trudne chwile. Pozwala nam to na utrzymanie równowagi emocjonalnej.
Nierzadko w relacjach, po czasie, zaczynamy się skupiać przede wszystkim na tym, co jest dla nas trudne, co nam się nie podoba. Regularne docenianie siebie, praktykowanie wdzięczności, zapobiega stopniowej degradacji związku – utrzymuje zaangażowanie i intymność między partnerami.
Jeśli nie wyrażamy swoich uczuć w stosunku do partnera może to sprawić, że wpadniemy w błędne koło – jeśli druga osoba nie będzie słyszał od nas ciepłych słów, nie zauważy naszych uczuć w czynach, może to sprawić, że i ona się wycofa. To z kolei sprawi, że wyrażanie emocji będzie dla nas jeszcze trudniejsze. Jeśli doświadczasz podobnych trudności w swoim związku, warto jest o tym szczerze porozmawiać ze swoim partnerem.
Dlaczego trudno jest powiedzieć “kocham cię”?
Jest naprawdę wiele przyczyn, dlaczego trudno jest ludziom powiedzieć “kocham cię”. Może to wynikać z wychowania, bo rodzice w ogóle nie wyrażali miłości werbalnie. W naszej kulturze wylewność emocjonalna nie jest czymś powszechnym, w niektórych kręgach może być wręcz niemile widziana.
Trudności z wyrażaniem miłości mogą wynikać też z braku 100% pewności co do swoich uczuć. Może wynikać z lęku przed brakiem odpowiedzi, odkryciem się czy ogólnymi trudnościami z zaufaniem – w szczególności, jeśli w przeszłości mocno zawiedliśmy się na znaczących dla nas osobach. Dla wielu osób jest to również obawa, że wyrażenie miłości werbalnie będzie bardzo zobowiązujące, a nie czują się jeszcze gotowi na poważniejszy związek. U niektórych z kolei będzie wynikała z ogólnych trudności z wyrażaniem jakichkolwiek emocji (czyli osoby zahamowane emocjonalnie, aleksytymicy). U innych jeszcze będzie to wynikać z lęku, że uczucia są nieodwzajemnione i obaw, co się wydarzy, jeśli to wyjdzie na jaw.
Oczywiście warto jest zająć się konkretną przyczyną, ale możemy zacząć działać również bardziej “behawioralnie”. Jak z każdym lękiem bywa, możemy nad nim pracować wspinając się “po szczebelkach” i stopniowo zwiększać trudność, czyli robić/mówić rzeczy, których się obawiamy. Czyli zamiast na siłę zmusić się do tego, aby powiedzieć “kocham cię”, możemy zacząć od powiedzenia “dobrze mi się dzisiaj spędzało z tobą czas”.
W jaki sposób wyrazić miłość, bez mówienia “kocham cię”
Poniższą listę stworzyłam z pomocą moich obserwujących na instagramie. Znajdziesz tutaj wiele alternatyw, które możesz wykorzystać, jeśli powiedzenie “kocham cię” jest dla Ciebie na ten moment zbyt trudne. Możesz też stworzyć swoją “drabinę” lęku i stopniowo wspinać się wyżej, czyli wyrażać miłość w sposób, który będzie stanowił dla Ciebie coraz większe wyzwanie.
Wyrażanie miłości słowami:
- “Dziękuję, że jesteś”
- “Jak się dziś czujesz”
- “Cieszę się, że cię mam”
- “Ubierz się ciepło”
- “Jesteś najlepszym, co mnie spotkało”
- “Czuję się przy tobie wyjątkowo”
- Czego potrzebujesz?” – gdy ma zły nastrój
- “Możesz na mnie liczyć”
- “Jadłeś/aś coś?”
- “Jedź ostrożnie”
- “Odpocznij, ja to zrobię”
- “Dzień dobry” (po przebudzeniu)”
Wyrażanie miłości to nie tylko słowa. Swoje uczucia możemy okazać również w formie czynów.
Wyrażanie miłości czynami:
- Uważnie słuchać, bez przerywania
- Wyrażać empatię i zrozumienie
- Przykryć kocem, gdy zaśnie oglądając film
- Zrobić bukiet z polnych kwiatów
- Doceniać drobne rzeczy, które robi ta osoba
- Wyręczyć osobę w czymś, nawet gdy nie prosiła
- Robić za tę osobę coś, czego nie znosi (np. zmywanie naczyń)
- Zrobić kanapki do pracy
- Gdy wraca sama do domu w nocy, napisać, czy dotarła bezpiecznie
- Ugotować coś dla niej coś, co lubi
- Spojrzeć głęboko w oczy
- Zrobić herbatę
Wyrażanie miłości naraża nas na zranienie. Jest to całkowite odsłonięcie się przed drugą osobą i może sprawić, że czujemy się bezbronni. Dlatego też wyrażając uczucia, warto równocześnie zadbać o swój komfort i obdarzać tymi słowami osoby, które czujemy, że są godne naszego zaufania.