Zazdrość często negatywnie wpływa na relacje, ale problemem nie jest wyłącznie samo uczucie- to sposób rozmowy o zazdrości często pogarsza sytuację.

Jesteś na spotkaniu z paczką znajomych i nie masz czasu na to, aby odpisać swojej drugiej połówce. Gdy wracasz do domu okazuje się, że osoba ta jest cała w napięciu- dopytuje, co robiłeś/aś, z kim dokładnie spędzałeś/aś czas, czy przyszły jakieś nowe osoby. Wypytuje o każdy szczegół. Ma pretensje, że nie dostała odpowiedzi na wiadomość. Może nawet odgraża się, że jeśli nie zerwiesz kontaktu z tymi znajomymi, odejdzie. Brzmi znajomo?

To normalne, że kiedy nasz/a partner/ka przejawia zazdrość, jest to dla nas równoznaczne z tym, że jesteśmy oskarżani o niewierność. Będziemy się wtedy bronić i mamy prawo czuć złość w stosunku do tej osoby. Wiele osób, będzie przystępowało do kontrataku, a nawet wycofywało się z relacji.

Problem polega na tym, że defensywna reakcja, która najczęściej się pojawia, zazwyczaj sprawia, że osoba taka zaczyna czuć jeszcze większy niepokój o związek i staje się bardziej zazdrosna. Bo więcej kłótni oznacza, że w relacji jest więcej napięcia i para jest coraz mniej szczęśliwa

Oczywiście, trudno jest nie brać personalnie do siebie zazdrości. Co więcej, zazdrość często wiąże się z kontrolą i ciągłym sprawdzaniem, co ta osoba robi, z kim pisze, z kim rozmawiała danego dnia. Nikt z nas, naturalnie, nie chciałby być w ten sposób traktowany przez najbliższą sobie osobę.

zazdrosny partner

Warto jednak pamiętać, że zazdrość jest oznaką tego, że jesteśmy dla tej osoby ważni- że nas kocha i nie chce nas stracić. Obawy te napełniają tę osobę złością, lękiem i nie potrafi ona poradzić sobie z nimi w inny sposób. Komunikowanie jej, że sobie wymyśla, nie sprawi, że zazdrość odejdzie. Wręcz przeciwnie, może ona mieć jeszcze większe poczucie, że coś próbujemy przed nią ukryć.

Jak reagować na zazdrość?

Nie jesteś odpowiedzialny/a za zazdrość drugiej połówki (chyba że faktycznie masz coś sobie do zarzucenia i zdarza Ci się np. flirtować z innymi osobami), ale możesz jej pomóc radzić sobie z tym lepiej i co za tym idzie, doświadczać trochę więcej spokoju w relacji. Kilka wskazówek:

Okaż zainteresowanie uczuciami tej osoby

Jedną, z najgorszych rzeczy, którą można zrobić w takiej sytuacji, to powiedzieć, że osoba ta “wymyśla”, “przesadza”. Spróbuj patrzeć na tę nią ze współczuciem- ona ostatecznie doświadcza w takiej chwili naprawdę ogromnego cierpienia. Pokaż, że faktycznie słuchasz tej osoby i pytaj ją, jakie uczucia się w niej pojawiają. Prawdopodobnie osoba ta jest dla Ciebie ważna i w innych sytuacjach, gdy doświadcza trudnych emocji, potrafisz wykazać się wspierającą postawą. Spróbuj zastosować ją także tutaj.

Uważniaj emocje

Nawet jeśli myślisz, że obawy i myśli drugiej połówki są absurdalne i kompletnie ich nie rozumiesz, możesz jej powiedzieć, “mimo że sam/a bym w ten sposób się nie poczuł/a, rozumiem, że mając takie myśli, możesz mieć tego typu emocje”. Jeśli miałbyś myśl, “on/a w końcu mnie zostawi”, zapewne również doświadczał/abyś szeregu bardzo przykrych uczuć. Nie musisz wiedzieć, jak to jest być w jej butach, żeby zrobić przestrzeń na jej emocje.

To nie jest łatwe, zareagować w sposób, jak opisałam wyżej. I możemy myśleć, że to nie my powinniśmy być za to odpowiedzialni. Ale problem partnera/partnerki, siłą rzeczy staje się wspólnym problemem, czy nam się to podoba, czy nie. Udawanie, że to nie nasza sprawa, zazwyczaj nie pomaga. Im bardziej będziemy się dystansować od problemu, tym więcej napięcia będzie się pojawiać w relacji- ostatecznie, nikt tutaj nie wygrywa, bo możliwe, że w pewnym momencie będziecie chcieli się rozstać.

Jeśli nie radzicie sobie wspólnie z problemem zazdrości, warto rozważyć również terapię par lub terapię indywidualną dla zazdrosnej osoby. Niestety, zazdrość jest błędnym kołem, które na własną rękę, może się okazać nie do zatrzymania i zniszczyć w pewnym momencie związek.