Depresja jest chorobą, która każdego roku dotyka coraz większą ilość ludzi. Niezależnie od wieku, pochodzenia czy płci, każdy z nas jest na nią narażony. Walka z nią bywa trudna i czasochłonna, ale większości osób udaje się z niej wyjść.

Czym jest depresja?

Depresja, czyli inaczej zaburzenie afektywne, jest czym innym niż zwykły spadek nastroju. Jej czas trwania jest bowiem znacznie dłuższy i objawy rzadko ustępują samoistnie. Typowymi objawami depresji są smutek, apatia, brak motywacji i poczucia sensu. Osoby cierpiące na depresję mają bardzo negatywne przekonania na swój własny temat, a często także na temat świata w ogóle. Jest ona chorobą taką samą jak wszystkie inne, w zaburzeniach afektywnych zachwiana zostaje aktywność neuroprzekaźników w mózgu, w szczególności serotoniny, która odpowiedzialna jest za nasze samopoczucie.

Jak poradzić sobie z depresją?

Farmakoterapia

Jednym z głównych sposobów leczenia depresji jest lekoterapia. Stosowane są w szczególności leki z grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Wielu pacjentów obawia się jednak leczenia psychiatrycznego, z obawy, że leki zmieniają osobowości lub będą musieli przyjmować je całe życie. Jest to jednak nieprawdą, leki te stosowane są najczęściej przez krótki okres czasu i wpływają jedynie na złagodzenie objawów. Żadne leki nie są w stanie zmienić osobowości pacjenta.

Psychoterapia

Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna i jest ona najskuteczniejsza, jeżeli chory nie cierpi równolegle na inne zaburzenia lub choroby psychiczne. Jest to z założenia terapia krótkoterminowa, największe objawy ustępują najczęściej po około 3 miesiącach, choć zaleca się, aby terapia była stosowana dłużej. Tylko wtedy pacjent jest w stanie dokładnie zrozumieć mechanizm działania depresji, co ją wywołało i nauczyć się w jaki sposób może samodzielnie jej zapobiegać. W leczeniu depresji wykorzystywane są również inne nurty psychoterapii- Gestalt, psychodynamiczna, humanistyczna czy integracyjna. Istotne jest, aby chory wybrał terapeutę, który nie tylko uzyskał tytuł magistra psychologi, ale ukończył również kilkuletnie studia psychoterapeutyczne.

Niekonwencjonalne metody leczenia depresji

Istnieją również bardziej nietypowe sposoby depresji. Jedną z nich jest, między innymi, terapia elektrowstrząsowa. Stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu depresji lekoopornej. Samo działanie elektrowstrząsów jest raczej krótkoterminowe. Coraz większą uwagę naukowców przyciągają psychodeliki, jedną z takich substancji jest psylocybina.

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest jedną z metod stymulacji mózgu i obecnie prowadzone są badania nad jej skutecznością w kontekście nawracających depresji.

Czy z depresji można wyjść samodzielnie?

Umysł ludzki jest bardzo złożoną strukturą, nie da się więc wykluczyć, że jesteśmy w stanie wyjść z depresji samodzielnie. Jeżeli przyczyną depresji jest sytuacja życiowa, to jej zmiana może spowodować szybkie ustąpienie objawów. Metody dostępne każdej osobie, to między innymi aromaterapia, muzykoterapia czy terapia ruchem. Jedną z przyczyn depresji mogą być również niedobory witaminy D, jeżeli więc chory doświadcza jej niedoborów, warto skonsultować się z lekarzem w celu skierowania na badania krwi. Ważne jest natomiast, by depresji nie lekceważyć- nieleczona zupełnie depresja, może przerodzić się w osobowość depresyjną.

Zapobieganie, zamiast leczenia

Warto jest zapobiegać powstawaniu depresji i może zrobić to każdy z nas w zaciszu swojego domu. Czymś, co może chronić nas przed zapadaniem na depresję, jest aktywność fizyczna oraz utrzymywanie bliskich relacji z innymi ludźmi. Wielu z nas nie poświęca wystarczająco dużo czasu na dbanie o siebie oraz relaks, przeciążając coraz bardziej swoje ciało oraz umysł, co może prowadzić do powstawania zaburzeń nastroju.

Medytacja jest również świetnym sposobem na zapobieganie. Pozwala ona ustabilizować umys ł oraz go wyciszyć. Dzięki niej uczymy się lepiej sobie radzić z negatywnym nastrojem. Wiele badań potwierdza jej wysoką skuteczność również w nawracającej depresji

Depresja to nie wyrok

Najważniejszą rzeczą w walce z depresją jest jej dobre zrozumienie oraz szybkie reagowanie, gdy czujemy, że coś jest nie tak. Jest to choroba, którą da się pokonać. Nie należy wstydzić się sięgać po pomoc, podobnie jak nie wstydzimy się, że mamy problemy z nadciśnieniem. Im później po nią sięgniemy, tym trudniej może być nam z niej wyjść.